Amasya Haberleri, Amasya Son Dakika Haberleri, Son Dakika Haberleri

Bursa Barosu Başkanı: Yaşam Hakkı Hiç Kimse Tarafından Alınamaz

BURSA Barosu Başkanı Gürkan Altun, İstanbul’da Beşiktaş-Bursaspor maçı sonrası güvenlik önlemleri alan polislere yönelin gerçekleştirilen 36’sı polis memuru 44 kişinin şehit olduğu saldırıyı kınayan basın açıklaması yaptı. Altun, Yaşam hakkı; En temel haktır. Hiç kimsenin yaşam hakkı, ne amaçla olursa olsun hiç kimse tarafından alınamaz. Devletler de, varlıklarının temel taşı olan vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumak zorundalardır dedi.

Bursa Barosu’nda basın toplantısı düzenleyen Baro Başkanı Gürkan Altun, bombalı saldırı ile gözü ve eli kanlı terör örgütü PKK’nın 44 kişinin yaşam hakkını elinden aldığını söyledi. Başkanı Gürkan Altun, Hiç kimsenin yaşam hakkı, ne amaçla olursa olsun hiç kimse tarafından alınamaz. Devletler de, varlıklarının temel taşı olan vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumak zorundalardır dedi. Altun, Türkiye’de son yıllarda devlet hedef alınarak düzenlenen bombalı saldırılarda şehit olan güvenlik mensuplarıyla, bu olaylarda hayatlarını kaybedenlerin sayısının binlerle ifade edildiğini söyledi. Altun, şöyle devam etti:

Bugün yaşadığımız acılardan ötürü değerlendirme yaparken asla hamasi nutuklara başvurulmamalıdır. Hele bir tarafca ‘başkanlık sistemini engellemek için kurulmuş bir tezgah’ karşı tarafca ‘başkanlık sistemini dayatmak için oynanmış kanlı bir oyun’ gibi söylemlerin ülkemizi aydınlığa çıkarmayacağı, ulusumuzu huzura kavuşturmayacağı açıktır. Her bir cephesinden ayrı ayrı bakıp böylesine kanlı terör olaylarından kimin ne kazandığını ve kazanacağını bulmak gerekir? ‘Bu saldırılar, Türkiye’nin büyümesini, gelişmesini engellemek isteyen dış güçlerin oyunu’ söylemine başvurmak da kahvehane kültürünü baştacı etmek olacaktır. Bir ülkede barışı tesis etmenin yolları bellidir. Ekonomik refahın liste başında yer aldığı pek çok ayrıntısı olmakla birlikte, temel insan hak ve özgürlüklerini odak alırsanız barışa ve huzura ulaşabilirsiniz.

Basın açıklamasında son yıllarda insanların, ‘Reisçiler’ ve ‘Reis karşıtları’ olarak ikiye bölündüğünü belirten Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun, şunları ekledi:

Bu durum, yaşadığımız sorunları çok yönlü artırmaktadır, artıracaktır da. Hem ülke insanın kendi arasındaki gerginliği, hem demokratik araçla antidemokratik tek adam yönetimine sürüklenişin işaretleri çok belirgindir. Gidişatın bugünden daha kötü olacağını görmek için de kahin olmaya gerek yoktur. Bugünden tezi yok, siyasi irade Meclis gündemine gelen başkanlık sistemi yasa tasarısını derhal geri çekmeli, parlamenter demokratik sistem nasıl iyi hale getirilebilir, hukuk nasıl batı standartlarına getirilir, yollarını aramalıdır. Türkiye’de, terörü bitirmek ve ekonomik refahı sağlamak, ancak toplumsal yaşama hukukun hakim olması, hukukun da temel insan hak ve özgürlüklerini garanti altına almasıyla mümkün olacaktır. 

– Bursa

Bir önceki yazımız olan Melek oldu, altı kişiye can verdi başlıklı makalemizde böbrek, Kalp ve Poyraz Kasapoğlu hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevebilirsin...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir